پالا-1

پالایشگاه فاز14 پارس جنوبی با فرمان ریئس جمهوری به بهره برداری رسمی رسیده است,این پالایشگاه که سیزدهمین و آخرین پالایشگاه میدان مشترک گازی پارس جنوبی به شمار می آید,لقب ایرانی ترین پالایشگاه پارس جنوبی را به خود اختصاص داده است.

این پالایشگاه در واقع آخرین پالایشگاه میدان گازی پارس جنوبی است و پس از طرح توسعه فاز11 پارس جنوبی که در آینده نزدیک تکمیل و گاز برداشتی آن به دیگر پالایشگاه های موجود ارسال میشود دیگر پالایشگاهی در پارس جنوبی ساخته نخواهد شد.

با وجود این با توجه به آنکه برنامه طرح توسعه فاز11 با روی کار آمدن دولت سیزدهم جانی دوباره گرفت,نیاز بود ظرفیت پالایشی در میدان مشترک پارس جنوبی هرچه سریع تر توسعه یابد و با برنامه ریزی هایی که انجام شد رکورد راه اندازی سه ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز14 در یک سال پبت شد.

این پالایشگاه در فاصله 105کیلومتری از بخش دریایی و در ساحل کنگان استان بوشهر واقع شده است وظیفه شیرین سازی گاز ترش استحصال شده از سکوهای دریایی این فاز را به عهده دارد.برای ساخت این پالایشگاه در مساحت 170 هکتار 40 هزار تن سازه فلزی به کار رفته و 6 هزار کیلومتر کابل انداازی شده که این مقدار کابل برابر مسافت ایران تا کشور المان است,همچنین 3میلیون اینچ قطر لوله کشی برای ساخت این پالایشگاه انجام شده است. بتن ریزی انجام شده برای این سازه عظیم 6برابر سازه بتنی برنج میلاد تهران و معادل 360هزار متر مکعب بوده است.

این پالایشگاه پارس جنوبی همچون ذیگر طرح های دو فازی پارس جنوبی پس از دریافت 56میلیون متر مکعب گاز ترش ,روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز متان یا گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق میکند,همچنین تولید روزانه 77بشکه میعانات گازی,400تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن ال پی جی,حاصل پالایش گاز غنی استحصال شده از دریا در این پالایشگاه است.

برای ساخت این پالایشگاه به فراخور عملیات تعداد نیروی انسانی به صورت متغیر مشغول فعالیت بوده اند,اما انتظار می رود با بهره برداری و تکمیل عملیات توسعه تعداد نیروها به هزار و صد نفر برسد که میزان نیروی استانداری برای راهبری پالایشگاه های مشابه به شمار می رود.

این پالایشگاه در موضوع محیط زیستی نیز همه استاندارهای الزامی را رعایت کرده است.به گفته توسلی پور,مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی,وزارت نفت برنامه جامعی تحت عنوان جمع آوری گازهای همراه پالایشگاهی سیزده گانه پارس جنوبی را در دستور اجرا دارد که این طرح در حال مطالعه است.فاز14 نیز از این طرح مستثنا نیست و امیدوارم به زودی منابع مالی این طرح تامین شود و شاهد کاهش مقدار گازسوزی در منطقه پارس جنوبی باشیم.

ضمن آنکه واحد129 تصفیه پساب پالایشگاه,وارد مدار تولید شده است که بخش عمده ای از آلاینده های پالایشگاه را تصفیه میکند.طبق دستور عمل هایی که از سوی سازمان محیط زیست برای این فاز ابلاغ شده است,باید از آنالیزرهای پایش آنلاین در همه کوره های پالایشگاه از جمله واحد104,116و هرآنچه تحت عنوان دودکش های خروجی پالایشگاه است,استفاده کنند که مجری فاز از آن یاد کرد و گفت :ما نیز این دستور عمل را به پیمانکاران مان ابلاغ کرده ایم تا بتوانیم در هر لحظه آلاینده های خروجی بخش آب و هوا را اندازگیری کنیم تا از بازه استانداری خارج نشود و آسیبی به محیط زیست نرسانیم.خوشبختانه بخش عمده ای از این دستور عمل اجرا شده و مابقی نیز در آینده ای نه چندان دور به سر انجام می رسد.